Tuğla Fiyatları

Tuğla Fiyatları

Tuğla Fiyatları: Tuğla Dünası İnşaat sektöründe, iç mekanlarda kullanılan yatay delikli tuğlalar, ısı yalıtım özelliğine sahip kullanışlı malzemelerdir. CE sertifikalı bu ürünler, güvenle kullanılır. Tuğla fiyatları, ebatlara göre farklılık göstermektedir.

Ürünün Genel Özellikleri

13,5 ve 8,5 cm özelliğine sahip bu tuğlalar, iç mekanlarda, bölmelerde kullanılmaktadır. Örme işleminde kullanılan beton, standartlara uygun olmalıdır. Delikleri düşey bir şekilde örülen bu tuğlalar, taşıyıcı olmayan duvar işlemlerinde kullanılmaktadır. Tuğla fiyatları, metrekare bazında değerlendirilmektedir.

Basınç dayanıklılığı ve ses izolasyon özelliği nedeniyle, fabrikalarda ve depolarda kullanılan bu tuğlalar, HD ve LD kategorisinde iki gruba ayrılmaktadır. Bu iki grup, tuğla fiyatları kategorisinde farklılık göstermektedir.

HD, düşey delikli taşıyıcı tuğla, LD taşıyıcı olmayan anlamına gelmektedir. Boşluk oranı 3’te 1 veya daha azdır. HD tuğlalar, taşıyıcı görevi üstlenen ve yığma binalarda kullanılmaktadır. Taşıyıcı olmayan yani LD tuğlalar ise, bahçe duvarları ve oda bölme işlemlerinde kullanılmaktadır. Tuğla fiyatları inceleme işlemlerinde, bu özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.


Bütün hava koşullarına karşı dayanıklı bir şekilde kullanılan bu tuğlalar, iç dekorasyon işlemlerinde, tadilatta ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Tuğlalar, yüksek ısıda pişirildiği için, bütün hava koşullarına dayanıklıdır. Ayrıca nefes alıp vermesi nedeniyle, ısı ve ses izolasyonunda oldukça başarılıdır. Tuğla fiyatları kategorisinde satışa sunulan ürünler, bütün mekanlarda kullanılabilir.

13,5’luk Tuğla

Bu ürün, yatay delikli grubuna girmektedir. Sandviç duvar kategorisinde kullanılan bu tuğla, iç ara bölme işlemlerinde de rahatlıkla kullanılır. TS EN 1745 Model P4 verilerine göre ısı iletkenlik değeri belirlenmektedir. Ayrıca ürünün yanıcılık özelliği de dikkatli bir şekilde test edilmiştir. Yanıcılık özelliği, ‘kil ürünler yanıcılık testi gerek olmayan’ kategorisinde yer almaktadır. Yani ürün A1 sınıfındadır. Bu sınıf, hiç yanmaz kategorisinde değerlendirilmektedir. Tuğla fiyatları incelemesi yaparken, tuğlanın bu özelliklerini dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

Bir metre karede yaklaşık 25-35 adet kullanılır. Ağırlığı 3 kg civarındadır. Hacim ağırlığı ise 650 kg/m3’tür. Ses geçiş kaybı 43 dB’dir. Duvar kalınlığı 19-13 cm’dir. Su emme oranı ise 9,16m’dir. Açık havaya maruz bırakılamaz. Tuğla fiyatları, bütün bu özellikler dikkate alınarak belirlenmektedir.

8,5’luk Tuğla

Yatay delikli ürün sınıfında yer alan bu ürün, binaların iç bölümlerinde ve ara bölmelerinde kullanılır. Sandviç duvar işlemlerinde güvenle kullanılan bu ürün, mantolama işlemlerinde pratik bir şekilde kullanılmaktadır. TS EN 1745 Model P4 değerleri dikkate alınarak ısı iletkenlik değeri belirlenmiştir. Yangına karşı A1 özelliğine sahiptir. Tuğla fiyatları katal犀利士 oğundaki ürünlerde A1 özelliği bulunmaktadır.

Bu tuğlanın ağırlığı 2,1 kg’dır. Metrekarede yaklaşık olarak 25 adet kullanılmaktadır. 13,5’luk ürünlerde olduğu gibi 8,5’luk ürünlerde de dona dayanıklılık sınıfı F0’dır. F0, su işlemesinin meydana gelmediği iç kısımlarda donma şartı aranmaz, anlamına gelmektedir.

Ürünün hacim ağırlığı da 13,5’luk üründen farklıdır. 8,5’luk tuğlanın hacim ağırlığı 700 kg/m3’tür. Ses geçiş kaybı 43 dB, basınç dayanımı 2 N/mm2’dir. Duvarın kalınlığı ise 85 mm’dir (8,5 cm)’dir. NPD nem hareketi, 9,16 m su buharı özelliği vardır. 700 kg/m3 bağ dayanım özelliğine sahiptir. İnternette tuğla fiyatları araştırması yaparken, bütün bu özellikler dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Bu Tuğla Neden Tercih Ediliyor?

Geçmişten günümüze miras kalan ve gelecekte de kullanılmaya devam edecek olan bu tuğlalar, yüksek ses yalıtımına sahiptir. İnşaat yapı malzemeleri kategorisinde değerlendirilen ve bu değerlere göre tuğla fiyatları belirlenen bu ürün, en çok sipariş edilen seçeneklerdendir.

Bu Tuğlalar, basınca karşı maksimum dayanıklı özelliklere sahiptir. Harç malzemeleriyle uyumu ve estetik özellikleri, inşaat dünyasında en çok tercih edilen ürün olmasında etkili rol oynamıştır.

Whatsapp
Tuğla Dünyası
Tuğla Dünyası
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?