Fırın Tuğlası Nedir?

Fırın Tuğlası Nedir?

Ateş Tuğla Nedir?

İnşaat sektöründe kullanılan ateşe dayanıklı tuğla olarak da bilinen ateş tuğlalar, yüksek sıcaklığa dayanıklı olarak üretilen tuğlalardır. Üretim fırınlarında, barbekü, şömine, soba ve ocak gibi yüksek ısı oluşan yerlerde kullanılan bu tuğlalar, piyasada kullanım alanlarına göre çeşitli boylarda üretilmektedir.

Ateş tuğlalarını kullanmak için gerekli harç, şamot harcı olarak bilinmektedir. Bu harç iki ateş tuğlası arasında bağlantıyı sağlamak amaçlı üretilmektedir. Bu tuğlalar bazı durumlarda binaların ısı yalıtımını sağlamak amacı ile dış cephe örümü esnasında da tercih edilmektedir.

Ateş Tuğla Çeşitleri Nelerdir?

Birçok kullanım alanına sahip olan ateş tuğlaları, kullanım alanına ve içerdikleri malzemelere göre çeşitlere ayrılmıştır. Bunlardan en çok tercih edilenlerinin başında izole ateş tuğlası, baca tuğlaları, barbekü tuğlaları ve şömine tuğlaları gelmektedir.

Baca tuğlaları, soba kullanılan fırın gibi imalat alanlarında çokça tercih edilmektedir. Fırından çıkan ısı bacada tercih edilen bu ateş tuğlaları ile zararsız bir şekilde dışarı atılmaktadır. İzole ateş tuğlaları ise, ocak ve fırının iç yüzeyini kaplamak amaçlı kullanılan türlerdir. Barbekü tuğlası ve şömine tuğlaları ise isimlerinden anlaşılacağı gibi barbekü ve şöminelerde tercih edilmektedir. Şömine tuğlası, şömine içinde yanan ateşi dışarı yaymada engel oluşturduğu için çokça önemlidir.

Firmamız, diğer yapı malzemelerinde olduğu gibi ateş tuğlalarında da kaliteli ve sağlıklı ürünler ortaya koymaktadır. Müşteri memnuniyetini önemseyen firmamızla iletişimi sağlamak için site üzerinden irtibat sağlanabilmektedir.

Whatsapp
Tuğla Dünyası
Tuğla Dünyası
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?